Dzisiaj chciałabym podzielić się serialem dokumentalnym. Serialem, którym podzielił się ze mną wcześniej mój tata i do którego z początku podchodziłam nieco sceptycznie – dokumenty, szczerze powiedziawszy, nigdy specjalnie mnie nie interesowały. Jestem super wdzięczna, że mam tak strasznie upartego tatę, który namówił mnie na to, żebym obejrzała z nim cały pierwszy odcinek. Zauroczyłam się i totalnie wsiąkłam.
„Abstrakt: sztuka designu” to krótki serial, który zabiera nas w podróż do świata profesjonalnego wzornictwa. To seria, która pozwoli każdemu zrozumieć, jak istotnym elementem codziennego życia jest przemyślane projektowanie i jak ważną w naszym życiu rolę odgrywa piękno i sztuka. To, co mnie urzekło najbardziej, to nieograniczona miłość do projektowania, która wyłania się z każdego kadru. Bohaterowie serialu nie traktują swojego zajęcia jako pracy lub pasji – dla nich jest ono czymś o wiele poważniejszym. Każdy epizod uświadamia oglądającemu, jak wielki wpływ na codzienne życie mogą mieć takie niepozorne drobnostki, jak kształt liter na szyldach lub kolory używane w przestrzeni miejskiej. Jak bardzo nie jesteśmy świadomi niuansów, które wpływają na nasz codzienny nastrój i sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Świetnie ukazane zostało także to, jak design zmieniał się przez lata, jak zmieniało się jego postrzeganie przez społeczeństwo i jaki miał wpływ na powstania największych ikon i symboli dzisiejszej kultury.
Każdy z odcinków „Abstraktu” to autonomiczna całość, którą można oglądać w dowolnej kolejności i w oderwaniu od pozostałych epizodów. Szkielet we wszystkich jest taki sam: przedstawić artystę, który będzie bohaterem odcinka i jego twórczą działalność. W ten sposób w trakcie pierwszego sezonu poznajemy ilustratora Christopha Niemanna, projektanta butów Tinkera Hatfielda, scenografkę Es Devlin, architekt Bjarke Ingels, projektanta aut Ralpha Gillesa, typografkę Paulę Scher, fotografa Platona oraz architektkę wnętrz Ilse Crawford.
Warto, szczególnie teraz, kiedy wszyscy będziemy mieli więcej wolnego czasu, poświęcić trochę uwagi drobiazgom, na które na co dzień jej brakuje. Bo choć „o skórze myśleć czas”, to fajnie, jeżeli chociaż trochę z tych drobiazgów udałoby się uchować.
Serial dostępny jest na Netflixie.
Hania H.