Słowo na dziś

Przedstawiamy państwu nową rubrykę w “Małym Przeglądzie”. Będziemy tu regularnie dodawać inspirujące, oryginalne i zaczerpnięte wprost z korczakowskiego lasu słowa lub zwroty, którymi chcielibyśmy się z Wami podzielić.

Redakcja


 

14.07.2015

Słowo na dziś: deszcz

Deszcz często psuje nam dzień. Mówimy, że „chciałbym wyjść na dwór pobawić się z przyjaciółmi, ale deszcz pada i w ogóle pogoda taka, że psa bym z domu nie wypuścił”. Jednak deszcze jako przeciwwaga niezmiennie wiąże się z upałem. Po pięknym słonecznym dniu muszą przyjść deszcze. Nie ma na to rady. Nie oznacza to wcale, że nic nie da się zrobić. W takie dni zawsze znajdzie się czas, by posprzątać i odpocząć po ciężkiej pracy. Zabawa ważna rzecz i odpoczynek też.

Krzysztof Dąbrowski


 13.07.2015

Słowo na dziś: tornister

Tornister – słowo, które powoli wychodzi z użycia. Idziemy z duchem czasu, zastępując „tornister” „plecakiem” czy „siatką”. Oznacza to samo, choć moim zdaniem „tornister” wzbogaca nasz słownik, kurczący się wskutek niskiego zainteresowania książką i rosnącego zainteresowania Internetem (w tym stosowaniem emotikonów). Dbajmy o nasz język. To jak mówimy, określa naszą osobowość.

Krzysztof Dąbrowski


 10.07.2015

Słowo na dziś: pląs

 

Pląs – dziwne podrygiwania do rytmu skocznej melodii. Najlepiej, jeśli jeszcze w (coraz mniej) obcym języku. Nauka hebrajskiego sprawia nam wiele frajdy, więc i Wam, Drodzy Czytelnicy, polecamy to zajęcie. Zacznijmy od pląsu:

„La kawa Szeli, szalosz pinot,
Szalosz pinot, la kawa Szeli.
Lule choju lo, szalosz pinot,
La chaja ze hakosz Szeli”

 


 

 6.07.2015

Słowo dnia: żyd/Żyd

 

W związku z konsternacją wielu obozowiczów dotyczącą poprawnego określenia narodowości naszych Gości, zamieszczam poniżej krótkie wyjaśnienie pisowni i samego nazewnictwa. Szczegół to mały, aczkolwiek znaczący.

 

żyd – osoba wyznająca judaizm

Żyd – mieszkaniec Izraela, przedstawiciel tejże narodowości

 

Warto zapamiętać, albowiem wielkość litery w tym przypadku może dość mocno zmienić sens zdania:

 

Ten Żyd jest katolikiem.

Ten żyd jest katolikiem.

 

 

Ario Narimany

 

 


 

 

5.07.2015

PROKRASTYNACJA – Bardzo często odkładamy rzeczy do zrobienia lub postanowienia na później. “Zachwilę pozamiatam”, “od jutra zacznę biegać”. Wszystko się gromadzi i nie potrafimy się na niczym skupić. Dlatego najlepiej jest załatwić sprawy na początku, żeby mieć je z głowy. Takie proste…

(Ada Józefiak)


DSCN0618

IROKEZ – Skojarzenia z walecznymi indiańskimi wojownikami jest jak najbardziej na miejscu. Zadziorny błysk w spojrzeniu, stalowy uścisk dłoni, stanowczość w głosie. Znakiem rozpoznawczym wygolona głowa i zadziorny pas włosów przez środek. Gdy zobaczysz osobnika z tą charakterystyczną fryzurą – bój się. Albo czuj się bezpiecznie – bo to znaczy, że Ratownik czuwa.

(dh Młody)


 

02.07.2015

ŚLIWKA WPADAJĄCA W BURGUND – niektórzy powiedzą, że to kolor: mieszanina fioletu i głębokiego karminu. Inni będą twierdzić, że to dźwięk: mało poetyckie plum* z odrobiną dekadencji (wszak od burgundu do kompotu niedaleko). Może to smak? Takie odczucie powinno wzbudzić naszą czujność, bo alkoholowy posmak w owocach nie wróży niczego dobrego, to już pachnie procesami fermentacyjnymi.

 

Jedna śliwka, trochę burgundu i tyle problemu!

(Dh Młody)

 

* plum – ang. śliwka


 

01.07.2015

SZTAMPOWO – schematycznie, monotonnie, cały czas tak samo. Chcąc, żeby coś nie było sztampowe, musimy wymyślić coś nowego, oryginalnego i wcześniej niespotykanego – jak ta rubryka w „Małym przeglądzie”.

(Janek Gruszka)